۲۸ تير ۱۴۰۲ - ۰۹:۳۷

۵ ملی‌پوش امید، مورد‌توجه سرمربی استقلال

نکونام بعد از ناکامی در جذب بازیکنانی مانند اسدی و مغانلو، نام نفرات خارجی را به مدیریت باشگاه ارائه داده و چه‌بسا همین نفرات (بازی‌ساز و مهاجم نوک خارجی) نیز برگ برنده استقلال در فصل جدید باشند.
کد خبر: ۱۲۲۰۱۵

به گزارش دی اسپورت؛ تیم فوتبال استقلال در حالی خود را برای آغاز فصل بیست و سوم رقابت‌های لیگ برتر آماده می‌کند که بررسی لیست بازیکنان این تیم معادلات زیادی را ایجاد کرده و هنوز مشخص نیست با وجود پر بودن این لیست، قرار است جواد نکونام با همین ترکیب استقلال را راهی فصلی سخت و ماراتن لیگ برتر کند یا همچنان در اندیشه تغییرات است تا با تقویت این تیم، یک استقلال در قد و قواره مدعیان قهرمانی روانه رقابت‌ها کند.

بررسی لیست استقلال

در حال حاضر سیدحسین حسینی، علیرضا رضایی، ابوالفضل جلالی، جعفر سلمانی، صالح حردانی، کوین یامگا، آرمین سهرابیان، محمدحسین مرادمند، ایمان سلیمی، روزبه چشمی، مهدی مهدی‌پور، زبیر نیک‌نفس، امید حامدی‌فر، آرش رضاوند، سعید مهری، ارسلان مطهری، پیمان بابایی، سجاد شهباززاده، آرمان رمضانی و مهرداد محمدی حضور دارند. این در حالی است که قوانین جدید سازمان لیگ و کاهش سهمیه بزرگسالان از 20 نفر به 19 بازیکن و همچنین حذف سهمیه زیر 25 سال عاملی شده که تیم‌ها بعضا دچار اشکالات عدیده‌ای شده و مجبور شوند تا با برخی از مهره‌های خود خداحافظی کنند. البته طبق قانون بازیکنانی که از لیست بیرون می‌مانند می‌توانند به‌عنوان سهمیه آزاد راهی سایر تیم‌ها شوند. این در صورتی هست که استقلال در حالی آماده حضور در رقابت‌های فصل جدید می‌شود که با وجود جدایی دو ستاره بوشهری این تیم، به خوبی برای فصل جدید تقویت نشده و مشخص نیست نکونام برای خلأ ستاره‌ در تیمش در فصل جدید چه تدارکی دیده است. در حال حاضر از جمع استقلالی‌ها سیلوا و محبی به‌طور قطعی جدا شده و حالا زمزمه‌های جدایی قطعی مهدی قایدی هم از این تیم به گوش می‌رسد و با مرور اخبار دیروز باید جدایی این بازیکن ریزنقش و تکنیکی را هم جدی بدانیم.

 

بررسی سایر سهمیه‌ها

سازمان لیگ تصمیم به حذف سهمیه زیر 25 سال گرفته است. به این صورت که برای فصل جدید هر باشگاه می‌تواند 19 بازیکن بزرگسال در لیست خود داشته باشد و 6 سهمیه زیر 23 به خدمت بگیرد. همچنین 6 سهمیه بازیکن زیر 21 سال در لیست تیم‌ها گنجانده شده است. 6 سهمیه نیز تحت عنوان بازیکنان سرباز، قرضی، تیم ب و آکادمی تعریف شده است. از این لیست‌ها استقلالی‌ها فعلا امیر‌علی صادقی، سینا سعیدی‌فر و محمد‌حسین زواری را در لیست زیر 23 ساله‌های خود دارند. این در حالی است که سبحان خاقانی چون در فصل گذشته برای آبی‌ها به میدان نرفت در فهرست بازیکنان آزاد قرار گرفته و سهمیه 19 نفره بزرگسالان استقلال را پر نمی‌کند. همچنین علیرضا رضایی که سال گذشته در لیست زیر 23 ساله‌های استقلال بود، امسال با افزایش سن به لیست بزرگسالان این تیم منتقل شده است.

ابهام در ورودی‌ها

همان‌طور که اشاره کردیم جواد نکونام در حالی تیمش را برای حضور در فصل پیش رو آماده می‌کند که این تیم نه‌تنها نسبت به فصل قبل تقویت نشده ‌بلکه برای تبدیل به یک تیم مدعی، هنوز جای کار فراوانی دارد.

روزی که نکونام کار خود را در استقلال آغاز کرد بسیاری بر این عقیده بودند که این تیم با چند خرید خوب می‌تواند یکی از مدعیان موفقیت در فصل جدید باشد اما در همان روزهای نخست بسیاری از گزینه‌های نکو که به باشگاه معرفی شده بودند به دلایل مختلف سر از تیم‌های دیگر درآورده تا خریدهای امروز تنها به سه بازیکن داخلی ختم شود.

از سوی دیگر در حالی صحبت از حضور بازیکنان خارجی در استقلال مطرح می‌شود که همین الان هم یک بازیکن در لیست استقلالی‌ها اضافه هست و نکونام باید همین حالا برای ورود به رقابت‌ها و بستن تیمش، یک نفر را هم خارج کند.

حتی شنیده می‌شود استقلالی‌ها قرار است عارف غلامی را هم به لیست خود اضافه کنند و با این اقدام، دو نفر باید از لیست این تیم خارج شوند. از سوی دیگر نام بازیکنانی مانند تورس، سرجیو انریک آمتلر و چند بازیکن خارجی دیگر نیز برای اضافه شدن به تیم جواد نکونام شنیده می‌شود که همه اینها در صورت تحقق پیوستن‌شان به استقلال، فقط ابهامات لیست بزرگسالان این تیم را زیاد می‌کند.

در واقع اگر گمانه‌زنی‌ها مبنی‌بر اضافه شدن غلامی و دو خارجی درست باشد، همین الان باید نکونام چهار بازیکن را از لیست تیمش خارج کند. در این بین به جز قایدی، صحبت از حضور نفراتی مانند حسین‌زاده و احمدزاده هم به‌عنوان گزینه‌های ایرانی به گوش می‌رسد.

همچنین در بین نفراتی که همراه تیم ملی امید در ترکیه به سر می‌برند در حال حاضر پنج بازیکن مدنظر نکونام قرار دارند که سرنوشت آنها برای ادامه فعالیت در فوتبال ایران و احتمالا استقلال طی روزهای آینده مشخص خواهد شد. این پنج بازیکن محمدرضا خالدآبادی، یاسین سلمانی، آریا برزگر، محمدحسین اسلامی و یک بازیکن دیگر(که نامش پیش ما محفوظ است) هستند که تلاش‌ها برای پیوستن آنها به استقلال ادامه دارد. گفتنی است این تعداد در صورت جذب در لیست زیر 23‌ساله‌های استقلال قرار خواهند گرفت.

بررسی خروجی‌ها

از لیست 20 نفره فعلی استقلال با بازگشت سیدحسین حسینی می‌توان علیرضا رضایی، گلر دوم این تیم را جدا‌شده قطعی دانست. به نظر نمی‌رسد این موضوع ارتباطی به جذب یا عدم جذب خالدآبادی داشته باشد. در واقع نکونام برای خالی کردن لیستش با جدایی رضایی به‌عنوان گلر موافقت کرده تا اتوماتیک‌وار جای یک بازیکن دیگر در پستی دیگر باز شود. از سوی دیگر در صورت جذب بازیکن خارجی، می‌توان از نفراتی مانند رمضانی و شهباززاده یا زبیر نیک‌نفس و حتی حامدی‌فر به‌عنوان گزینه‌های جدایی نام برد. این در حالی است که هنوز تکلیف سعید مهری هم مشخص نیست. البته از آنجایی که رضایی و رمضانی نیز در دیدار اخیر این تیم حاضر نشده‌اند این موضوع شائبه جدایی آنها را قوت می‌بخشد. همچنین گفته می‌شود مرادمند اخیرا یک پیشنهاد از یکی از تیم‌های قطری دریافت کرده و این موضوع هم می‌تواند لیست استقلال را تحت‌الشعاع قرار بدهد.

همه اینها در حالی هستند که رضا میرزایی هم که رباط پاره کرده از لیست استقلال به صورت قطعی خارج خواهد شد.

استقلال بالانس نیست؟

بدون درنظر گرفتن پر بودن لیست استقلال و نادیده گرفتن سطح کیفی بازیکنان، بررسی اجمالی این فهرست نشان می‌دهد با بازگشت حسینی و اضافه شدن احتمالی غلامی، این تیم در خط دفاعی کامل شده است. در خط میانی نیز استقلال با حضور بازیکنانی مانند مهدی‌پور، نیک‌نفس، حامدی‌فر در کنار مهری، چشمی و رضاوند و احتمالا یاسین سلمانی از کمربند میانی قدرتمندی در میانه زمین برخوردار است. با این حال جذب محمدی و احتمالا بازی یامگا در پست وینگر باعث می‌شود تا خیال استقلالی‌ها از این پست هم راحت باشد هرچند حضور یک وینگر خارجی یا حسین‌زاده، قایدی و احمدزاده به‌عنوان گزینه‌های داخلی در این پست می‌تواند رقابت در این منطقه از زمین را افزایش داده و موجب هرچه قدرتمندتر شدن استقلال شود. اما در هر صورت استقلالی‌ها برای آنکه فصل جدید را به‌عنوان تیمی کامل و مدعی آغاز کنند به یک بازی‌ساز و همچنین یک تمام‌کننده و گلزن درجه‌یک و چهارچوب‌شناس نیاز دارند.

استقلال در فصل گذشته همواره از ناحیه خط حمله خود متضرر شده و اتفاقا در سالی هم که قهرمان شد، قرار گرفتن بار گلزنی روی دوش بازیکنان دیگر پست‌ها عاملی شد تا این تیم درنهایت در فصل بیست و یکم جام قهرمانی را بالای سر ببرد و همواره خلأ یک مهاجم گلزن در حد و اندازه‌های تیام یا دیاباته (در دوران اوج) در ترکیب این تیم احساس شد. در این پست شنیده می‌شود نکونام بعد از ناکامی در جذب بازیکنانی مانند اسدی و مغانلو، نام نفرات خارجی را به مدیریت باشگاه ارائه داده و چه‌بسا همین نفرات (بازی‌ساز و مهاجم نوک خارجی) نیز برگ برنده استقلال در فصل جدید باشند.

 

منبع: فرهیختگان


ترند های روز